محل تبلیغات شما

باغ دولت آباد در استان زیبای یزد :

این باغ زیبا که در استان یزد واقع شده است یکی از زیبا ترین بغ های استان یزد و کل ایران است . این باغ زیبا هر ساله گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند . این باغ زیبا دارای بلند ترین بادگیر جهانی است . در داخل کشور ایران نه عدد باغ جود دارد که در زمره باغ های ایرانی در میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند که یکی از این باغ ها ، باغ دولت آباد یزد است . این باغ زیبا که دارای درختانی سر سبز و چشم نواز است در فصل تابستان یکی از بهترین مکان های گردشگری یزد به حساب می آید . در داخل این باغ زیبا هم چنین یک ساختمان قدیمی قرار دارد که در گذشته های دور به عنوان یک ساختمان بسیار مهم حکومتی به شمار می رفته است .

ویژگی های باغ دولت آباد در استان زیبای یزد :

این باغ زیبا که در استان یزد واقع شده است یکی از بهترین میراث های جهانی نه تنها استان یزد بلکه کشور ایران به شمار می آید . قدمت این باغ زیبا به حدود دویست و شصت سال پیش بر می گردد و در آن دیدنی های بسیاری قرار دارد . مساحت و زیر بنای این باغ زیبا به طور تقریبی به حدود هفت هکتار می رسد . این باغ دارای درخت کاری ها و گل کاری های بسیار گوناگونی است به همین دلیل در فصل بهار و در فصل تابستان از بهترین گزینه ها برای سفر کردن و مشاهده ان به شمار می آید . از جمله درختانی که در این باغ قرار دارند می توان به انواع درختان میوه هم چون درخت انگور ، درخت سرو و درخت کاج اشاره کرد . هم چنین در داخل باغ انواع گل های محمدی و گل سرخ واقع شده است .

تاریخچه باغ دولت آباد در استان زیبای یزد :

برای اولین باغ دولت آباد در دوره افشاریه و در سال هزار و صد و شصت هجری قمره بنا نهاده شده است . این باغ تاریخی و زیبا به دست فردی به نام محمد تقی خان بافقس بنا شد . در دوره های بعدی و در دوره زندیه این باغ ب عنوان محلی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت افرادی چون کریم خان زند و شاهرخ میرزا شناخته شد . در آن دوران نام این باغ زیبا هشت باغ دولت آباد بود و به دلیل این که محل استراحت پادشاه به شمار می آمد از اهمیت و معروفیت بسیار بالایی برخوردار بود . در آن زمان باغ در محلی در اطراف یزد قرار داشت و از بیست کیلو متر طول بر خوردار بود . در داخل این باغ در آن زمان به قدری درخت قرار داشت که افراد خارج از باغ امکان دیدن داخل باغ را به دلیل تراکم و حجم بالای درختان نداشتند . در دوره قاجاریه و سپس در دوره پهلوی به دلیل افزایش شهر نشینی و گسترش شهر ها ، این باغ طول خود را بسیار از دست داد و شهر ها به گونه گسترش یافتند که این باغ در مرکز شهر واقع شد . پس از پایان دوره قاجاریه توجه خاصی به این باغ نشده بود و تقریبا به حالت متروکه ای در امده بود تا اینکه در سال هزار و سی صد و چهل و شش این بنا در زمره آثار ایرانی مورد توجه قرار گرفت و به سازمان میزاث رهنگی سپرده شد . این بنا بار ها مورد مرمت و باز سازی قرار گرفته است که از جمله مهم ترین ان ها می توان به مرمت سال هزار سی صد و چهل و هشت اشاره کرد که در این مرمت و باز سازی ، تالار های مختلف بنا از جمله تالار آیینه ، عمارت مستخدمین ، آشپزخانه های بنا ، قسمت ساباط بنا ، آب انبار عمارت حرم خانه و . مورد باز سازی قرار گرفتند . یکی دیگر از مرمت های مهمی که بر روی این بنا انجام شده است مربوط به سال های هزار و سی صد و پنجاه و پنج تا هزار و سی صد و شصت و یک است که در این مرمت و باز سازی دیگر عملیات خاصی بر روی بنای اصلی انجام نشد بلکه در آن به محوطه سازی و درخت کاری و گل کاری مشغول شدند .

در ساخت این بنای تاریخی از مصالح بسیار گوناگون و متنوعی استفاده شده است که از جمله این مصالح می توان به مواردی چون خشت ، گل و سنگ های مرمر اشاره کرد . سنگ های مرمر موجود در داخل این بنا از شر مراغه به یزد آورده شده اند و در داخل این بنای تاریخی به کار برده شده اند . این بنا از سبک معماری بسیار زیبا و خاصی بهره مند است .

باغ زیبای جهان نمای شیراز

باغ دولت آباد در استان زیبای یزد

باغ خزندگان در استان زیبای اصفهان

باغ ,های ,یزد ,زیبا ,بنا ,، ,این باغ ,باغ زیبا ,که در ,دولت آباد ,باغ دولت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

زیـرِ نـورِ چـراغ بـرق